Kvarc

Mit ili nauka: Da li munja može udarcem stvoriti Kvarc lightning?

Kada se govori o kvarcnim kristalima pogođenim munjom, često se postavlja pitanje da li je ova pojava stvarna ili je to ipak samo mit. Mnogi veruju da bi temperatura munje raznela kristal u paramparćad, dok drugi tvrde da su svedočili neobičnim uzorcima na kvarcu, koji su posledica udara munje.

Šta kažu naučnici?

Kvarc Lightning koji se može naći na tržištu nije rezultat direktnog udara munje u kristal. Umesto toga, kvarc se nalazi unutar stene koja je pogođena munjom, pri čemu dolazi do izlaganja visokom električnom naponu. Piezoelektrična svojstva kvarca omogućavaju da kristal reaguje na taj napon širenjem i skupljanjem, u zavisnosti od polariteta električnog polja.

Ovaj proces ostavlja prepoznatljive pukotine na površini kvarca, koje predstavljaju autentične tragove električne energije. Kvarc tako dobija jedinstvene obrasce koji ga čine posebnim i dragocenim. Slični efekti mogu se primetiti i kada su kvarcne ploče izložene električnom stresu u laboratorijskim uslovima.

Prirodni fenomeni u Brazilu

Jedan od najpoznatijih lokaliteta gde se ovi kristali nalaze su planine Sera de Espinhako u Brazilu, blizu grada Diamantina. Rudari iz ovog regiona već decenijama prijavljuju pronalaske kristala s neobičnim pukotinama nakon oluja sa grmljavinom. Orografske oluje koje su česte u ovom području stvaraju ogromne količine munja koje mogu dostići brzine od 160.000 m/s i temperature plazme do 30.000 °C u delićima sekunde.

Istraživanje koje je sproveo prof. Joachim Karfunkel sa Univerziteta Minas Gerais pruža naučno objašnjenje za pukotine koje se formiraju na kvarcnim kristalima iz ovog područja.

Kristali iz Vašingtona

Neobične pojave nisu ograničene samo na Brazil. U rudniku Purple Hope #4 u državi Vašington, rudari su pronašli ametist nakon što je munja udarila u snežni pokrivač iznad rudarskog džepa. Udar je izazvao pucanje tečnih inkluzija unutar kristala, a pet od šest mehurica u kristalu preživelo je udar, što se smatra pravim čudom.

Priroda ili čovečja ruka?

Iako kvarc oštećen munjom može biti prirodna pojava, postoje i pokušaji da se ovakvi efekti postignu veštačkim putem. Neki pojedinci tokom oluja postavljaju kante kristala na lansirne rampe i koriste tanke bakarne žice kako bi privukli munju.
Ipak, prirodni kvarc pogođen električnom energijom nosi jedinstven pečat prirode koji je teško imitirati.

Zaključak

Kako smo saznali naučna istraživanja pokazuju da kvarc može reagovati na visoke napone izazvane udarima munje. Ovi kristali su fascinantan primer spoja prirode i nauke, ostavljajući nas s pitanjem – šta još ne znamo o svetu oko nas?

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *